Tragédie v Paříži

Tragédie v Paříži
Jakmile jsem se o tragédii dozvěděla, začaly mi téct slzy, říká Zdeňka Trnečková

Prostějov – Páteční události v Paříži otřásly prostějovskou malířkou, fotografkou a výtvarnicí Zdeňkou Trnečkovou možná víc, než s některými jinými obyvateli města.

„Bylo to strašné. Hned jak jsem se to dozvěděla, má spontánní reakce byla, že jsem začala plakat. Nechápu, jak je možné, že ve dvacátém prvním století, v tisíciletí vodnáře, kdy měl už dávno zvítězit zdravý lidský rozum, nemá pro někoho život člověka pražádnou hodnotu,“ uvedla Zdeňka Trnečková.

Neubránila se ani připomínce tragédie ve Francii na počátku tohoto roku.

„Před pár dny jsem si vzpomněla na útok v redakci Charlie Hebdo. Měla jsem dost děsivé tušení, protože se zdálo, jako by na to svět po půl roce zapomněl. Bohužel, tušení se vyplnilo tento pátek v mnohem horší podobě, než jsem si vůbec dovedla představit,“ smutně dodala výtvarnice.

Zároveň dodala, že pohnutá novodobá historie našeho státu v sobě skrývá značná pozitiva.

„Ať chceme nebo ne, byli jsme součástí východního bloku a to se na nás doposud poznamenalo.  Na rozdíl od západních zemí, my jsme zažili několik desítek let nesvobodu, upírání práv. O to více si svobody vážíme dnes a nenecháme si ji jen tak vzít. To je možná taky ten důvod, proč jen tak nepřijímáme pravidla odlišné kultury,“ uzavřela výtvarnice Zdeňka Trnečková.

Autor: Dagmar Málková

Originál článku si můžete přečíst v Prostějovském deníku.